Hálózati csatlakozás – újragondolva


Hálózati csatlakozás – újragondolva
Hajlamosak vagyunk arra, hogy a háttérben meghúzódó folyamatosan működő dolgokat természetesnek vesszük, el is felejtjük, hogy vannak. Gondoljunk arra, hogy mennyire meglepődünk, ha megszűnik az áramszolgáltatás, ha elzárják a vizet, vagy (amire különösen a fiatalok érzékenyek), megszűnik az internet szolgáltatás.

Ebbe a kategóriába tartoznak a hálózati eszközök is, melyek megbízhatóan dolgoznak a nap 24 órájában, a hét mindegyik napján. A mindennapok embere nem is gondol arra, hogy folyamatosan hatalmas mennyiségű adat folyik át ezeken az eszközökön, ám fáradhatatlanul üzemelnek ezek a készülékek. Jogos tehát, hogy elsőként a „megbízható” jelző jusson eszünkbe róluk. Azonban egy telepítő nem csak ezt veszi számításba (no meg az árakat), hanem a hozzáadott értékeket is. Ha ugyanis olyan eszközöket választhat, melyek megkönnyítik mind a telepítést, mind az üzemeltetést, akkor feléjük billen a mérleg nyelve. Ilyen eszközöket mutatunk be cikkünkben.

A kínai Ruijie Networks cég nevét nem igazán ismerik kishazánkban, noha Kínában az informatikai piac több területén is első helyezett. Világszerte félszáznál több irodában, több mint 8.000 ember dolgozik azon, hogy a világ több mint 80 országában/területén, a 20.000-nél is több üzleti partnerét kiszolgálja. 8 kutatás/fejlesztési központjában dolgozik az alkalmazottak 55%-a, amihez a bevételek 15%-át forgatják vissza. 1200-nál is több szabadalmukat használva, magas színvonalú, élenjáró eszközökkel és technológiákkal látják el ügyfeleiket.


Azt gondolhatnánk, hogy a szabványokkal és protokollokkal jól szabályozott digitális világban nem sok lehetősége van egy gyártónak az újításra. Ám nem csak újabb és gyorsabb, stabilabb áramköri megoldásokkal lehet előrukkolni, hanem új szoftver megoldásokkal és felhasználói előnyökkel is. Ha egy eszköz megkönnyíti a munkát, akkor ez további értéket ad hozzá. Nem csak az számít, hogy az adott készülék megbízható, gyors, kis fogyasztású legyen, hanem az is, hogy mi mindennel nyújt többet versenytársainál. S ha emellett az ára is kedvező, elfogadható, akkor mondhatjuk, hogy főnyeremény…

A gyártó két vasat tart a tűzben, két kategóriában teríti eszközeit. A „magasabb” kategóriában (ami egyben drágább is) a Ruijie olyan ismert gyártókkal versenyez, mint a Cisco, Aruba, Huawei, míg a „kommerszebb” kategóriában a Mikrotik, Ubiquiti, Zyxel, Tp-link, D-link, stb márkákkal. Ez utóbbi kategóriában a Reyee márkanevet kell ismernünk. Azoknak, akik ezen a néven elcsodálkoznak, itt a feloldása: „REdefine Your Easy nEtwork”, vagyis „definiáld újra az egyszerű (könnyű) hálózatod”. Ebben a kategóriában is teljes paletta.


A Reyee (és a Ruijie) eszközök egy saját, belső protokollal tudnak kommunikálni egymással, ami sok előnnyel jár. Egyfelől képesek egymást megtalálni egy hálózaton, ám nem csak azonosítják egymást, hanem igény szerint optimalizálást is képesek elvégezni. A gyári applikáció segítségével (illetve egy böngésző segítségével notebook-on is) már a munka elejétől fogva segítséget kapunk. Könnyedén megtervezhetjük a kívánt hálózatot (természetesen műszaki alap adatokat is kaphatunk a készülékekről a pontosítás érdekében, sőt összehasonlítást más gyártó hasonló készülékeivel). Ezután megkapjuk a teljes eszközlistát is, amit egy műszaki árajánlat formájában generál az applikáció. Ezt alapként használva igen gyorsan elkészíthetjük az átadandó árajánlatot.

Amennyiben sikeresen eljutottunk oda, hogy az eszközöket telepítjük, jöhet a következő lépcsőfok. Ha összekötöttük az eszközöket, akkor egy menedzselhető eszközhöz kapcsolódva (felhő segítségével, egy QR kód beolvasásával vagy a gyári szám beírásával), utasíthatjuk az alkalmazást, hogy percek alatt derítse fel az eszközöket (plug-and-play). Itt kell megjegyeznem, hogy a rendszer a menedzselhető eszközök révén percek alatt megtalálja a CCTV eszközöket (kamerákat és rögzítőket) is. Ha mindent rendben találunk, akkor újabb utasításra a rendszer optimalizálja a beállításokat a kívánt feladatnak megfelelően (amennyiben csak Reyee eszközök vannak a hálózatban). A gyártó ezt a folyamatot SON (Self Organized Network – önszervező hálózat) névvel illeti. Hasonló ehhez az a folyamat, amit a vezeték nélküli eszközökkel valósít meg a rendszer: a WIO (Wi-Fi Intelligens Optimalizálás) technológia lehetővé teszi a vezeték nélküli hálózat optimalizálását egyetlen kattintással. Ezt első lépcsőben egy beadott térkép segítségével tudjuk megtenni. Ehhez meg kell még adnunk a falak anyagát és vastagságukat. Ezután már tologathatjuk az eszközöket a térképen, adhatunk hozzá igény szerint továbbiakat. Ha telepítés után ellenőrizni akarjuk az eredményt, bejárhatjuk a terepet és az applikáció „hőtérképet” készít, így tovább finomítható a beállítás. Természeten bármikor igény szerint pontosíthatjuk a beállításokat mindkét esetben.


Sok telepítő vonakodik a dokumentáció elkészítésével, pláne egy fárasztó, hosszú telepítési nap végén. Nos, itt is segít az alkalmazás, ugyanis pár perc alatt generálja a tervdokumentációt Word vagy PDF formátumban minden szükséges adattal egyetemben, így nem kell feljegyzéseinkre támaszkodni, illetve gyári számokat, portokat, beállításokat, jelszavakat stb. kiolvasni.

Nincs vége a felsorolásnak, hiszen az üzemelő hálózatot menedzselni is kell. Itt is segít a felhőszolgáltatás és az applikáció/webes felület. Egyik hasznos szolgáltatás a hurokdetektálás. Ha úgy változtatnak a rendszeren, hogy hurok alakul ki két port között, akkor nem omlik össze a rendszer, hanem kiiktatja a kérdéses részt, üzenetet küld, és megmutatja a hiba helyét (természetesen ezt a szolgáltatást már telepítéskor is megkapjuk). Ha elhárítottuk a hibát, megszűnik a hurok, akkor újra működnek a kérdéses portok. Amennyiben egy kamera leszakad a hálózatról (pl. kábelsérülés miatt), akkor a menedzselhető eszköz a felhőszolgáltatásnak köszönhetően értesítést küld az adott eszköz megjelölésével, így akár hamarabb értesülhetünk a hibáról, mint a felhasználó. A felhőszolgáltatás további előnye, hogy megkapjuk az összes kamera státuszát.

Arra is van lehetőség, hogy távolról újraindítsunk egy PoE-s eszközt. A kamerarendszerek telepítőinek nem kell ecsetelnem ennek fontosságát, hiszen ismerjük azt a kellemetlen esetet, amikor egy egyszerű újraindításhoz ki kell menni az ügyfélhez. Időt, pénzt és fáradságot spórolunk meg azzal, hogy nem kell a helyszínre autózni (esetleg telefonon instruálni a végfelhasználót), hanem az adott eszközt távolról indítjuk újra egy (PoE) tápelvétellel. Fontos jelző volt az „adott”, mert nem az egész hálózati eszközt indítjuk újra, hanem csak azt az egy portját, amire szükség van. Természetesen a PoE fogyasztást távolról ellenőrizhetjük mind az aktuális, mind a megelőző időszakra vonatkozóan. Ez igaz a hálózati forgalomra is: grafikusan és számszerűsítve is megkapjuk ezeket az adatokat. További érdekes szolgáltatás a ZPoE („Zero-interruption PoE”), ami azt jelenti, hogy nem szakad meg a PoE táplálás még karbantartás (pl. újraindítás) alatt sem, tehát a CCTV, IoT eszközök folyamatosan működnek. Itt jegyzem meg, hogy más hálózati eszköz gyártótól eltérően a switch-ek tetszőleges portjait külön lehet 250 méteres távolságra állítani, tehát nem csak az összeset egyszerre (vagy pl. az első nyolcat), így a többi port megtartja a teljes adatátviteli sávszélességét. Bár a legtöbb gyártó használ valamilyen felhőszolgáltatást, amivel az eszközeit elérhetővé teszi, a Reyee felhő segítségével is lehetőség van arra, hogy DDNS nélkül elérjük a kamerákat, s így biztonságos felügyeletet kaphatunk.


A vezetéknélküli hidak révén a nagyobb távolság átvitele is megoldódik. 2,4 GHz-en 500 méteres, 5 GHz-en 1 és 5 km-es átviteli távolságú eszközök állnak rendelkezésre. Komolyabb igények esetén az AirMetro sorozattal akár 15 km-es Point-To-MultiPoint kapcsolat is létrehozható. Ennél is sokat segít az applikáció: az optimális hely és elrendezés megtalálásához a Google Maps domborzati adatai segítségével hőtérkép-szerűen rajzolja fel a várható térerejű helyeket. Egy-egy mondatban további hasznos szolgáltatásokat mutatok be, amik a különböző eszközökben találhatók. VLAN menedzselés: a fizikai hálózatot külön logikai sugárzási tartományokra osztja fel, hogy elkerülje a forgalmi konfliktusokat. Multi-WAN internet: intelligens terhelés-elosztás és link-redundancia a különböző WAN portok között. Wifi vendéghálózat: külön wifi hálózat a vendégek részére sebességkorlátozással, és a belső hálózat kizárásával. Saját portált készíthetünk a vendégek beléptetésére, amihez utalványokat (voucher) rendelhetünk, hogy a wifi hozzáférésért díjat lehessen felszámolni. Az AI Diagnostics segítségével egyetlen kattintással diagnosztizálhatja a legtöbb hálózati problémát. Lehetőség van applikáció, illetve felhasználó szerinti sávszélesség kezelésre, illetve a nem kívánt applikációk szűrése (pl. nem akarunk közösségi oldalt céges hálózaton).

Roppant könnyen kezelhető, sok hasznos szolgáltatással ellátott, előremutató képességekkel felvértezett eszközökről van tehát szó. Nagyon gyorsan megtanulható, kézre álló menüszerkezetű applikációt illetve webes felültet használhatunk. Ehhez társul a jól kialakított, masszív hardver, 36 hónap garanciával társítva, így olyan eszköz családot használhatunk, amibe könnyű beleszeretni.

Regisztrálj a weboldalunkon és férj hozzá hatalmas kínálatunkhoz! Számtalan termék azonnal raktárkészletről is elérhető!

Regisztráció IDE kattintva

Biztonságtechnikával kapcsolatban keresd kollégáinkat:
Lovász Gábor: +36 30 352 9409
Bánki György: +36 30 901 6918
biztonsagtechnika@compmarket.hu

Hirdetés
hírdetés
SecuriFocus

A SecuriFocus.com Magyarország első, a biztonságvédelmi szolgáltatások piacára szakosodott online hír- és információs portálja.
www.securifocus.com

SecuriForum

A SecuriForum Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállítás & Konferencia a SecuriFocus Kft. által szervezett rendezvény.
www.securiforum.com

Elérhetőség

SecuriFocus Kft.
1118 Budapest
Nagyszeben u. 24/A
Tel: (30) 942-2789
Email: info@securifocus.com
A megfizethető lépés - bemutatkoznak a Techson 6 Mpx-es kamerái
Olvasta már?
A megfizethető lépés - bemutatkoznak a Techson 6 Mpx-es kamerái