GRADE minősítések a vagyonvédelmi rendszereknél


GRADE minősítések a vagyonvédelmi rendszereknél
A gyártó legjobb bizonyítéka egy eszköz hitelességéről, a megbízhatóságról és tartósságról szóló tanúsítvány. Így a felhasználók nem kételkednek a termékek megfelelősége felől. A biztonsági rendszerek esetében is bizonyos megbízhatósági tartományba sorolják az eszközöket, melyeket osztályokba csoportosítanak. A követelményeknek való megfeleléshez alapos tesztelési eljárásoknak vetik alá az eszközöket.

Amikor a technológia felelős az emberek vagyonáért és az életükért, a lehető legmegbízhatóbbnak kell lennie. Felelőtlen lenne, ha kizárólag a gyártói előírásra és hatáskörére támaszkodnánk, ezért minősített, független vizsgálatra van szükség. Az európai biztonsági piacon az elfogadott szabvány az EN 50131-1: 2006.

Az akkreditált független laboratóriumok által végzett vizsgálatok:

Funkcionalitás, időjárás ellenállóság, ellenáll-e az eszköz a mechanikai behatásoknak és a külső elektromágneses és rádiófrekvenciás zavaroknak. A vizsgálati eredményeket rögzítik, majd a tanúsítványt kiállító szerv megvizsgálja az eszközöket, a dokumentumokat, majd megbízhatósági fokozatot rendel az eszközökhöz.

Biztonsági fokozatok - Grade

Riasztórendszerek installációjánál a jelenlegi európai uniós szabvány a PN-EN 50131-1:2009, ami részletezi a rendszerkövetelményeket, valamint a PN-EN 50130-5:2002 szabvány, ami a környezeti követelményeket mutatja be.

Az EN50131-1 szabvány megadja a négy biztonsági fokozatot (Grade):

Grade 1
     alacsony rizikófaktorú installációkhoz
Grade 2     alacsony vagy közepes rizikófaktorú installációkhoz
Grade 3     közepes vagy magas rizikófaktorú installációkhoz
Grade 4     magas rizikófaktorú installációkhoz


A betolakodó típusától függően, akitől az adott kritériumnak megfelelő rendszer a védelmet biztosítani fogja, megkülönböztethetünk:

Grade 1 - a betolakodó minden bizonnyal kevés ismerettel rendelkezik a riasztóberendezésekről, és a hatástalanításkor alapvető, könnyen beszerezhető eszközöket fog igénybe venni.

Grade 2 - a betolakodó alapismerettel rendelkezik a riasztóberendezésekről, és annak hatástalanításához a beszerezhető eszközök széles skáláját igénybe fogja venni (pl. multimétert).

Grade 3 - a betolakodó jó ismeretekkel rendelkezik a riasztóberendezésekről, valamint hozzáférése van a rendszer szétszereléséhez szükséges eszközökhöz.

Grade 4 - a betolakodó nemcsak teljes ismerettel rendelkezik a riasztóberendezésekről és teljes készlettára van a speciális eszközökből, de szintén képes lesz pontosan megtervezni a támadást, kezdve az értesítési eszközök hatástalanításától, egészen a riasztóközpont hatástalanításáig.


A fenti összeállításból arra következtethetünk, hogy a Grade 1 fokozat feltételeit kielégíthetik azok a berendezések és installációk, amiket lakásokba, vagy családi házakba terveztek. A középületek esetében a Grade 2 és 3 standardok kitételeinek kell eleget tenniük. A legmagasabb Grade 4 tanúsítvány elengedhetetlen olyan épületek bebiztosításához, ahol különösen értékes tárgyak találhatók, mint galériák vagy múzeumok, valamint bankok. A biztonsági fokozattal (Grade) szintén összefüggésben vannak a gyakorisági kritériumai magának a berendezésnek a szervizelésére, valamint az áramellátására vonatkozóan. A Grade 1 esetében elegendő évente egy ellenőrzés, a Grade 2 és 3 esetében évente két alkalom szükséges, vagy egy kiszállás és egy távellenőrzés. A Grade 4 pedig évente két kiszállást igényel.

Minden szabvány előírja továbbá, hogy a riasztórendszer egy kiegészítő áramforrással legyen ellátva. Ennek két változatát részletezik:
Típus A: hálózati áramellátás + tölthető akkumulátorok,
Típus B: hálózati áramellátás + elemek.

Az alábbi táblázat meghatározza milyen készenléti időt (órában) kellene a beszerelt akkumulátornak biztosítani, hogy az adott szabványnak megfeleljen.

1. táblázat. A riasztó készenléti ideje (órában)


Vezeték nélküli átvitel esetén, a kommunikáció hamisítás elleni bebiztosítása érdekében, minden jeladónak egy kirendelt azonosító kóddal kell rendelkeznie. Egy adott rendszerben a hozzáférhető kódok száma szintén a szabványban került meghatározásra.

2. táblázat. A hozzáférhető kódok száma


Szintén szigorúan meghatározottak az előírások a vezeték nélküli kapcsolat elvesztésének észlelése esetén, amit hibaként kell tekinteni. Alább látható egy táblázat a vezeték nélküli kommunikáció felügyeletének időszakairól.

3. táblázat. Vezeték nélküli kommunikáció felügyeleti időszakai


Riarex kínálatában elérhető Grade minősített termékek:
Grade 1 - alacsony rizikófaktorú installációkhoz:

Minden általunk forgalmazott rendszer megfelel ennek a minősítésnek

Grade 2 - alacsony vagy közepes rizikófaktorú installációkhoz:
Inim SmartLiving termékcsalád + rádiós eszközök, ELMES eszközök, AJAX
termékcsalád, TANE ALARM eszközök, Bentel termékcsalád, Politec termékek

Grade 3 - közepes vagy magas rizikófaktorú installációkhoz:
Inim Prime
termékcsalád és a hozzá csatlakozó I-BUS eszközök

Grade 4 - magas rizikófaktorú installációkhoz:
Sieza Peridect+
kerítésvédelmi rendszer

Riarex Kft.

SecuriFocus

A SecuriFocus.com Magyarország első, a biztonságvédelmi szolgáltatások piacára szakosodott online hír- és információs portálja.
www.securifocus.com

SecuriForum

A SecuriForum Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállítás & Konferencia a SecuriFocus Kft. által szervezett rendezvény.
www.securiforum.com

Elérhetőség

SecuriFocus Kft.
1118 Budapest
Nagyszeben u. 24/A
Tel: (30) 942-2789
Email: info@securifocus.com
Felhívás őrzés-védelmi alvállalkozói pályázatra
Olvasta már?
Felhívás őrzés-védelmi alvállalkozói pályázatra