2025, a tűzátjelző készülékek cseréjének éve

2G – 4G csere a tűzátjelzésben

2025, a tűzátjelző készülékek cseréjének éve
Mint már számos platformon olvashatták, a Telekom bejelentése alapján legkorábban 2026. január 1-jétől ügyfelei 2G-s hálózati forgalmát nem a saját infrastruktúráján biztosítja majd, hanem a Yettel Magyarország „közel országos lefedettségű” hálózatán.

Azaz a Telekomos ügyfelek nem férnek majd hozzá a vállalat 2G-s hálózatához, akkor sem, ha nincsen Telekomos 4G- vagy 5G-lefedettség a közelben. Készülékeik ilyenkor – zökkenőmentesen és az ügyfelek számára észrevétlenül – a Yettel infrastruktúrájára csatlakoznak majd rá. Már ahol van Yetteles 2G-lefedettség. Ahol nincs, ott térerő nélkül maradnak. Ez alapjában a 2G-s átjelzők (riasztó, tűzjelző stb) működését nem befolyásolja, azonban a tűzátjelző készülékek esetében a tűzvédelmi megfelelősséget igen. A tűz- és hibaátjelző berendezésekkel szemben támasztott követelményeket nem az OTSZ hanem nemzetközi szabvány határozza meg. Az OTSZ csak a nemzetközi szabványnak történő megfelelést írja elő.

Az EN 50136-1-1 6.4.1 pontja alapján egy riasztásátviteli rendszert akkor kell rendelkezésre állónak tekinteni egy vagy több interfészt érintő hiba esetén, ha:
  • 1. legalább egy riasztásátviteli út rendelkezésre áll a riasztórendszer egy interfésze és a riasztásfelügyeleti központ egy interfésze között, és az üzenetek adása és vétele ezen interfészen előírás szerint történik – vagyis nem fordulhat elő olyan hiba, amely megakadályozná a tűzjelzés legalább egy átviteli úton történő átjelzését az előírt rendelkezésre állás alatt –, vagy

  • 2. legalább egy riasztásátviteli út rendelkezésre áll a riasztórendszer egy interfésze és a riasztásfelügyeleti központ egy interfésze között, és az üzenetek adása és vétele az egyik elsődleges interfész mindkét oldalán előírás szerint történik, de hiba esetén a rendszer automatikusan átvált a redundáns interfészre.

    A Telekom 2G hálózatának megszűnésével a tűzátjelzők mindkettő kártyája a Yettel 2G hálózatán fog üzemelni. Egy esetleges hiba, karbantartás (hálózati, torony, APN) esetén az átjelzők nem fognak megfelelni a fent leírt szabvány előírásainak, tűzátjelzést nem fog tudni küldeni a helyszínen telepített rendszer.

    Ez óriási működési kockázat!

    Nem beszélve a hatósági ellenőrzések alkalmával történő felülvizsgálatokra, melyre várhatóan a Katasztrófavédelem célzottan fog figyelmet fordítani (hiszen ők is tudnak a fenti átállásról).

    Ezek tükrében, mint gyártó javasoljuk 2025-ben a 2G modemekkel rendelkező tűzátjelző készülékek lecserélését 4G modemekkel rendelkezőre!

    Mi a MOHAnetnél a 2025-ös évre elsődleges célként tűztük ki, hogy régi és új partnereinket is támogassuk a fent leírt feladat költséghatékony és zökkenőmentes megvalósításában.
  • Tagek: tűzjelzés

    SecuriFocus

    A SecuriFocus.com Magyarország első, a biztonságvédelmi szolgáltatások piacára szakosodott online hír- és információs portálja.
    www.securifocus.com

    SecuriForum

    A SecuriForum Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállítás & Konferencia a SecuriFocus Kft. által szervezett rendezvény.
    www.securiforum.com

    Elérhetőség

    SecuriFocus Kft.
    1118 Budapest
    Nagyszeben u. 24/A
    Tel: (30) 942-2789
    Email: info@securifocus.com
    CompMarket RoadShow Pécelen
    Olvasta már?
    CompMarket RoadShow Pécelen