Kerítésvédelem - REDWALL érzékelővel
- Kültéri és kerítésvédelmi rendszerek
- /
- 2023-02-27
Gyártó: Optex
Amikor biztonsági rendszert tervezünk, az objektum védelme rendszerint több rétegből áll, akárcsak a hagyma héja. A széfek rezgésérzékelőitől kezdve a belső, volumetrikus érzékelőkön és a nyílászárókat biztosító nyitásérzékelőkön és üvegtörés-érzékelőkön át a különböző kültéri megoldásokig sokféle módon védekezhetünk az illetéktelen behatolók ellen. Ennek mikéntjét leginkább a helyszín által támasztott követelmények és a megrendelő pénztárcájának metszéspontja határozza meg. Egy dolog viszont közös: a hagyma külső héja a kerítés és annak védelme…
A kerítések védelmére számos megoldás létezik, alkalmazásuk az adott akadálynak és környezetének függvénye. Léteznek kapacitív elven működő érzékelők, melyek csak fonott drótkerítésre alkalmasak, ott viszont igen nagy pontossággal teszik a dolgukat. Radarsorompókat is alkalmazhatunk, ha a körülmények ezt megengedik – tekintve, hogy ennek megvalósításához széles szabad hely, egy úgynevezett „tiszta zóna” szükségeltetik.
![]() |
A legnépszerűbb kerítésvédelmi mód a mindenki által jól ismert infrasorompók alkalmazása, mely kedvező ára és viszonylag egyszerű telepíthetősége révén közkedvelt. Perimeter védelemre nem csak klasszikus vagyonvédelmi eszközök állnak rendelkezésre: a CCTV rendszerek analitikai funkciói is alkalmasak védelmi funkciók ellátására. Ilyen például a meghatározott területre történő belépés, vagy a vonalátlépés elemzésének eredménye, mely akár egy I/O modul kimenetének aktiválása, akár egy mélyebb integráció mentén, a riasztórendszerrel történő közvetlen kommunikáció révén válthat ki riasztásjelzést. Ennek kifinomultabb (és lényegesen költségesebb) változata a hőkamerás kerítésvédelem, melyet katonai-, határrendészeti célra is nagy sikerrel alkalmaznak. Költségek és precizitás tekintetében hasonló „kaliberű” védelmet alakíthatunk ki a különböző lézerszkenner (LiDAR) alapú érzékelők használatával, amilyenek például az OPTEX RLS-3060 vagy az RLS-50100 érzékelői. Ez utóbbi két megoldás a technológia csúcsát képviseli, emiatt jellemzően nagyobb projektek részét képezik, ahol az ár kevésbé játszik döntő szerepet.
![]() |
A SIP-100 érzékelési területe – beszéljünk inkább érzékelési távolságról a roppant keskeny érzékelési karakterisztika okán – ugyanis két részre bontható. Egy közeli és egy távoli „területből” áll:
![]() |
A SIP-100 kültéri, infravörös érzékelő, mely 100 méteres érzékelési távolsággal bír. A 100 méteres távolságnál mindössze 3 méter széles sávot fed le, mely kivételesen keskeny érzékelési karakterisztikát jelent a passzív infrák világában:
![]() |
Ez az érzékelő három független kimenettel rendelkezik. Az első kettő a közeli- és a távoli terület jelzéseit továbbítja, míg a harmadik a kúszózóna kimenete, mely egy önálló PIR érzékelő a SIP-100 alján, és magának a detektornak a védelmét látja el. Tehát a fő érzékelési terület nem primer módon, riasztórendszer zónájaként használatos – bár erre is van lehetőség –, hanem a gyártó szándéka szerint ezek PTZ kamerák pozícióba állítására szolgálnak. Annak köszönhetően, hogy két részre osztották az érzékelési területet, nagyobb pontossággal és rövidebb idő alatt lehet a gyanús mozgásra zoomolni a kamerát, mint ha a teljes, száz méteres szakaszt kellene végigpásztázni, ami a kamera elhelyezésétől függően komoly segítség lehet.
Telepítési magasságát tekintve sem átlagos PIR-rel állunk szemben: 2,4 métertől 4 méterig terjednek a lehetőségeink, ami az utóbbi magasságot tekintve már önmagában is kellő szabotázsvédelmet jelenthet. De ha a 270 fokban állítható kúszózóna és a nagy magasság nem lenne elegendő védelem, a SIP-100-at
IR-antimaszkkal is ellátták.
![]() |
Számos olyan paramétere és szolgáltatása van ennek az érzékelőnek, ami a prémium szegmensbe emeli. Az érzékelési zónáinak érzékenységét külön-külön beállíthatjuk, de a környezeti hőmérséklet és a fényviszonyok függvényében az érzékelő saját maga is módosítja az érzékenységét menet közben.És ezzel nem ért véget a különlegességek felsorolása!
Meg kell említenünk az opcionálisan az érzékelőbe illeszthető SIP-HU fűtőegységet, mely az érzékelőről kapja a tápfeszültségét. A behelyezésen kívül semmilyen beállítást nem igényel, fogyasztása pedig 6 Watt.
![]() |
A kalibráció pontos végrehajtásához szükséges beállítószett SIP-AT névre hallgat. Ez egy AVF-1 (Area View Finder) és egy AWT-3 (Audio Walk Tester) kettőséből, valamint az egyes területek kimaszkolására szolgáló maszkolólapokból áll. Az AVF-1 egy optikai kalibrációs eszköz, mely hasonlatos az infrasorompóknál megismert tükörrendszerhez, vagyis azt állíthatjuk be a segítségével, hogy mit is lásson az érzékelő.
Az AWT-3 egy akusztikus visszajelzést adó műszer, mely a valós érzékelésssel arányosan ad ki mélyebb vagy magasabb hangot, ami által pontosan beállíthatjuk az érzékelőnk érzékenységét.
A távoli, a közeli és a kúszózóna egymástól függetlenül állítható be ezzel az eszközzel, így biztosak lehetünk abban, hogy a végeredmény megegyezik azzal, amit el szerettünk volna érni. A műszer megtáplálása az érzékelőről történik.
![]() |
A SIP-100 alkalmazása kerítésvédelmi célra egyszerre jelent könnyű telepíthetőséget és magas szintű biztonságot. Nem szükséges a védendő kerítés mindkét végéhez kábelezni, mint az infrasorompó esetében, nem szükséges a több méter széles tiszta terület a működéséhez, mint a radarsorompóknál, és a költsége nem mérhető sem egy hőkamerához, sem pedig egy LiDAR érzékelőhöz, csupán töredéke azoknak. Egyszóval: költséghatékony. Egyaránt felszerelhető falra vagy oszlopra, viszonylag tág magassági határok között, így kijelenthetjük, hogy ha kerítésvédelmi feladat adódik, érdemes számolni ezzel az érzékelővel.
Az OPTEX REDWALL érzékelőit keresse a Power Biztonságtechnika kínálatában!
Tagek: kerítésvédelem
Cikkek hasonló témában
PERIDECT+ kerítésvédelmi rendszer
- 2025-01-20
- /
- Biztonságtechnika